دومین کارگاه ترکیه شناسی انجمن برگزار شد

  دومین کارگاه از سلسله کارگاه های ترکیه شناسی انجمن ایرانی مطالعات جهان بیست و هشت فروردین ماه ۱۳۹۲ در دو بخش در تالار حنانه در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار شد.

AWT IMAGE

  در دومین کارگاه دکتر دهشیار (استادیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی) و آقای قاسم علیدوستی (مدیر کل مرکز راهبردی دیپلماسی دفاعی) به دعوت انجمن برای اعضا و شرکت کنندگان صحبت کردند.

AWT IMAGE

  در بخش اول کارگاه با موضوع (روابط استراتژیک امریکا و ترکیه) دکتر دهشیار ابتدا به ویژگی­های مطالعات امریکا اشاره کرد و گفت: مطالعه در زمینه امریکا سبب می شود در مورد سایر کشورها نیز مطالعه کنید چون امریکا در اکثر حوادث و تحولات نقاط مختلف دنیا نقش دارد از جمله در افغانستان، عراق، ترکیه و ...در زمینه ترکیه نکته قابل توجه، روابط با دوام و با ثبات میان این دو کشور است که در طول تاریخ ترکیه کمترین چالش را داشته­اند. اما دلیل این روابط با دوام از نگاه ایشان ویژگی­های جامعه ترکیه و سابقه تاریخی آن است که می توان آن را در چهارچوبی تاریخی- جامعه شناختی مورد بررسی قرار داد .

AWT IMAGE

  در بخش دوم کارگاه با موضوع (روابط دفاعی و امنیتی ایران و ترکیه) آقای علیدوستی ابتدا در تعریف دیپلماسی دفاعی گفت: دیپلماسی دفاعی را به عنوان کاربرد سیاست دفاعی در عرصه دیپلماسی مطرح می کنند که اهداف عالی یک نظام را در قالب راهبردی دفاعی پوشش می­دهد. پایه اصلی دیپلماسی دفاعی، سیاست دفاعی است که در حوزه عمل دو بعد قدرت نرم و سخت را در بر می­گیرد. وی در ادامه گفت ما روابط دفاعی _ امنیتی خود با سایر کشورها را در چهارچوب مدیریت دفاع منطقه­ای مورد بحث قرار می دهیم زیرا هدف ما در منطقه، رسیدن به سطح نهایی قدرت دفاعی است و در همین راستا چهارچوب حرکت ما رسیدن به اهداف دفاع منطقه­ای می­باشد. ایشان شش هدف مدیریت منطقه­ای را اینگونه بیان کرد: مهندسی محیط راهبردی، اعتمادسازی و کنترل تسلیحات و بودجه، توان­افزایی از طریق بسیج منابع داخلی، زمینه­سازی پذیرش مدیریت دفاعی، آینده سازی و میانجیگری.

  درپایان این جلسه، شرکت کنندگان به پرسش و پاسخ درباره مباحث مطرح شده پرداختند.

آلبوم عکس های این کارگاهدفعات مشاهده: 6400 بار   |   دفعات چاپ: 978 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 39 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایرانی مطالعات جهان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 All Rights Reserved | Iranian World Studies Association

Designed & Developed by : Yektaweb