بخش‌های اصلی

    

دریافت اطلاعات پایگاه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 2731 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 30 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 4871675 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 1800 بازدید

نماد اعتماد الکترونیک

نشست نقد سینمای روسیه برگزار شد

 

نشست بررسی سینمای روسیه روز دوشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۴ با سخنرانی دکتر احمد ضابطی جهرمی، پدر علم تدوین سینمای ایران، در تالار ایران دانشکده مطالعات جهان برگزار شد.

AWT IMAGE

دکتر ضابطی جهرمی با اشاره به تاریخ سینمای روسیه  گفت: شوروی سابق یکی از کشورهایی بود که از همان ابتدای شکل گیری سینما به اهمیت این هنر و رسانه پی برد و اندیشمندان بسیار مهمی در تاریخ سینمای جهان از شوروی برخاسته اند.

AWT IMAGE

وی تضاد جهان سرمایه داری با جهان کمونیسم را که شوروی مصداق بارز آن بود، عاملی بازدارنده برای رشد و شکوفایی این رسانه در شوروی سابق توصیف و تصریح کرد: جهان غرب که بیشترین امکانات سینمایی و ساخت فیلم را در اختیار داشت به دلایل ایدئولوژیک به دنیای شرق آن زمان که شوروی نماد آن بود، روی خوش نشان نمی داد به عنوان مثال آلمان که یکی از منابع تولید فیلم خام بود از فروش آن به شوروی امتناع می کرد به طوری که در سال فقط به اندازه تولید شش فیلم ماده خام به شوروی صادر می کرد. این در حالی بود که فیلمسازان شوروی توانی بسیار بالا برای ساخت فیلم داشتند.

AWT IMAGE

نویسنده کتاب شیوه های بیان در سینما با اشاره به برخی بزرگان این حوزه افزود: بی تردید دنیای فیلمسازی و تاریخ سینما بدون نام فیلمسازان اولیه روس و نظریه پردازان فیلم شوروی قابل تصور نیست زیرا بسیاری از بزرگ ترین و بنیادی ترین نظریه های حوزه فیلم و سینما خاستگاهی روسی دارند؛ مگر می شود از فیلم و سینما صحبت کرد و از سرگئی آیزنشتاین نام نبرد.

AWT IMAGE

پدر علم تدوین سینمای ایران خاستگاه هنر و نظریه مونتاژ را شوروی توصیف و اظهار کرد: به دلیل تحریم هایی که از سوی اروپایی ها برای فروش فیلم خام به شوروی صورت می گرفت، این ایده به ذهن روس ها خطور کرد که قطعاتی از فیلم های مختلف را ببرند و با کنا هم قرار دادن آنها داستان و فیلم جدیدی بسازند. این کار به تحولی در صنعت سینما تبدیل شد

AWT IMAGE


دکتر ضابطی در ادامه به تاثیر سینمای روسیه بر سینما و جامعه ایران اشاره و خاطرنشان کرد: در زمان قبل از انقلاب به دلیل همراهی حکومت ایران با غرب سرمایه داری، نمایش فیلم های روسی که حاوی مضامین انقلابی و کمونیستی بو، به راحتی امکان پذیر نبود و فقط قشر محدودی به این نوع فیلم ها دسترسی داشتند. بنایراین نمی توان به راحتی درباره این تاثیر و تاثر سخن گفت.

نشست بررسی سینمای روسیه در چارچوب برنامه‌ای کلی‌تر از سوی انجمن ایرانی مطالعات جهان تحت عنوان «سلسله نشست‌های بررسی سینمای ملل» برگزار شد.

آلبوم عکس های این نشستدفعات مشاهده: 4406 بار   |   دفعات چاپ: 611 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایرانی مطالعات جهان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved | Iranian World Studies Association

Designed & Developed by : Yektaweb