بخش‌های اصلی

    

دریافت اطلاعات پایگاه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 3285 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 21 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 5275556 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 794 بازدید

نماد اعتماد الکترونیک

کارگاه مطالعات رسانه برگزار شد

پروفسور آرتور آسا برگر، بازنشسته دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو و یکی از برجسته ترین استادان ارتباطات دنیا در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ به مدت دو هفته به ایران سفر کرد. وی در هفت جلسه کارگاه تحلیل رسانه ای در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران شیوه های تحلیل انتقادی رسانه ها را به زبان انگلیسی مورد بحث قرار داد.

AWT IMAGE 

اولین جلسه کارگاه که در دوازدهم اردیبهشت ۹۴ برگزار شد، مقدمه ای برای آشنایی با شرکت کنندگان و معرفی شش جلسه سخنرانی های بعدی بود. در این جلسه دکتر سعید رضا عاملی با خوشامدگویی به پروفسور برگر آغاز کارگاه ها را اعلام کردند و بعد از ایشان پروفسور برگر مقدمه بحث را ارائه کرد. کارگاه دوم با عنوان نشانه شناسی برگزار شد و رویکردهای مختلف ساختارگرا و فراساختارگرا و مدرن و پست مدرن به نشانه شناسی در آن توضیح داده شدند. کارگاه سوم به صورت تخصصی تر برگزار شد و پروفسور برگر به طور خاص به نشانه شناسی عشق و رابطه آن با فرهنگ سرمایه داری و سرمایه سالاری پرداخت. در این سلسله کارگاه ها، همچنین نظریه رواکاوی، تبلیغات و طنز مورد بررسی قرار گرفت. برگر با آوردن آمارهایی از میزان تبلیغات و سود آنها در کشور آمریکا نشان داد که چگونه صنعت تبلیغات در آمریکا میلیاردها دلار درآمد دارد و چه کسانی بر این صنعت تسلط دارند. وی همچنین در کارگاه ویژه پست‌ مدرنیسم توضیحاتی در مورد چیستی پست مدرنیسم داد و شاخه های مختلف این جنبش را معرفی کرد. سپس نگرش هر شاخه از پست مدرنیسم به امر واقع را توضیح داد و چند تحلیل رسانه ای بر اساس پست مدرنیسم را توصیف کرد. در نهایت، ایشان داستان های پست مدرن خود را معرفی کرد و توضیح داد که در این داستان ها در نهایت مشخص می شود که تعیین اینکه واقعا چه چیزی در جهان خارج اتفاق افتاده کار بسیار دشواری است.

AWT IMAGE

 این دوره با استقبال گسترده علاقه مندان به مطالعات رسانه برگزار شد (بیش از ۱۵۰ نفر در کارگاه ها ثبت نام کرده بودند). در پایان کارگاه های برگزار شده در دانشکده مطالعات جهان به شرکت کنندگان فعال گواهی اعطا شد.

پروفسور برگر در سفر خود به ایران، سخنرانی هایی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، فرهنگسرای رسانه (اصفهان)، پژوهشگاه فرهنگ و هنر ارتباطات وزارت ارشاد، دانشکده خبر، و دانشگاه شیراز داشت و از روزنامه دنیای اقتصاد، همشهری آنلاین، نمایشگاه کتاب تهران، پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، کتابخانه و مرکز اسناد ملی فارس و مرکز ملی فضای مجازی بازدید کرد.

AWT IMAGE

سفر پروفسور برگر به ایران به دعوت مرکز پژوهشی سیاست های فضای مجازی دانشگاه تهران، کرسی یونسکو فرهنگ و فضای مجازی: دوفضایی شدن جهان، و انجمن ایرانی مطالعات جهان، و با حمایت بنیاد ملی نخبگان انجام شد. حمایت بنیاد ملی نخبگان ذیل جایزه علامه طباطبائی و در حمایت اندیشمندان برگزیده این جایزه صورت گرفته است.

آلبوم عکس های این کارگاهدفعات مشاهده: 3664 بار   |   دفعات چاپ: 529 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایرانی مطالعات جهان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved | Iranian World Studies Association

Designed & Developed by : Yektaweb