بخش‌های اصلی

    

دریافت اطلاعات پایگاه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 2435 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 33 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 4759723 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 1365 بازدید

نماد اعتماد الکترونیک

همایش سیاست و شهر با مشارکت انجمن مطالعات جهان برگزار شد

نهمین همایش سالانه انجمن علوم سیاسی ایران با عنوان «سیاست و شهر» برگزار شد.

                     AWT IMAGE                                                                

 نهمین همایش سالانه انجمن علوم سیاسی ایران با عنوان «سیاست و شهر» با همکاری انجمن ایرانی مطلعات جهان روز چهارشنبه دوم دی ماه ۹۴ در خانه اندیشمندان علوم انسانی با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد. در ابتدای همایش دکتر محمدکاظم سجادپور، رئیس انجمن علوم سیاسی ایران، با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای برگزاری شایسته این همایش،‌ گفت این انجمن به دنبال تقویت همه حوزه های علوم سیاسی است.

سپس دبیر همایش، دکتر علی مرشدی زاد،‌ به موضوع محوری همایش اشاره کرد و گفت: شهر، اولین فضای غیرخصوصی افراد جامعه است و هدف از اختصاص موضوع این همایش به مسئله شهر این است که بدانیم اصلاح شهر منتهی به اصلاح سیاست خواهد شد یعنی با پرداختن به این موضوع می توان سیاست را از حالت انتزاعی خارج کرد و شکل فردی به آن داد.

                                                    AWT IMAGE                    

سپس دکتر حسین سلیمی رئیس، دانشگاه علامه طباطبایی، با اشاره به ارتباط لاینفک شهر و سیاست گفت: روابط سیاسی درون جامع شهری است که هویت پیدا می کند. وقتی فلاسفه یونان می گویند مدینه فاضله یا مدینه ضاله می توان در اهمیت مفهوم شهر تامل کرد، چراکه انگار به مثابه یک انسان به شهر جان بخشیده اند. جوامع هم در واقع خود را در قالب شهرها بازتاب می دهند. شهر مجموعه ای به هم پیوسته و دارای شخصیت و هویت است و باید به عنوان یک جامعه سیاسی فهمیده شود. سیاست هم باید تصمیماتی بگیرد که در راستای ساختن یک شخصیت عمومی برای شهرها باشد. در غیر این صورت ما را به سمت زیست بهتر حرکت نخواهد داد. در این روزها که شهرهای بزرگ ما از آب و هوای سالم بی بهره اند،‌ باید توجه کرد که سلامت روح اجتماعی درون این جامعه اهمیت دارد.

در ادامه خانم سارا حبیبی، به نمایندگی از گری لوئیس هماهنگ کننده مقیم دفتر سازمان ملل متحد در تهران، پیام وی را قرائت کرد. آقای لوئیس در این پیام،‌ شهر را یک پدیده سیاسی دانست که ضمن متاثر بودن از تصمیمات سیاستمداران خود نیز تاثیرگذار بر سیاست است. شهرها عامل حیاتی تعاملات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی و معرف جایگاه و شان یک ملت در جهان هستند. از این رو، توجه به آنها  ضروری است. تخمین زده می شود تا سال ۲۰۳۰ تعداد ۲ میلیارد نفر به جمیعت شهری جهان افزوده شود. پس لزوم همکاری عناصر مدیریتی بیش از هر زمان دیگر احساس می شود.

                                                  AWT IMAGE

در ادامه این همایش استادانی از دانشگاه های مختلف سراسر کشور به ارائه مقالات خود پرداختند. سخنران پایانی همایش دکتر مجتبی مقصودی، رئیس انجمن مطالعات صلح ایران، به تاثیر سیاست های نابخردانه و نسنجیده بر شهرها اشاره کرد و گفت: در کلان شهرهایی مثل تهران، آرامش و سلامت روانی شهروندان مخدوش شده و رمقی برای تنفس باقی نمانده چراکه اداره فضای شهر تهران از بیلبردهای تبلیغاتی گرفته تا تراکم فروشی کاملا فضای سیاسی است. سیاست زدگی افراطی در اکثر شهرهای ایران به ویژه تهران دیده می شود که در ترکیبی از سازه و سیمان و بتن متجلی شده است. از این رو پذیرش تنوع و تکثر به مثابه ارزش، ‌اجتناب از رویکرد ایدئولوژیک، تفکیک حوزه های عمومی از خصوصی و اصلاح رویکردها راه حل هایی است که می تواند به نجات شهرها کمک کند وگرنه با تغییر مدیران شهری هم تاثیری در تغییر این شرایط نخواهیم دید. در این همایش هدف این بود که از زاویه قدرت پژوهی (یعنی آنچه علوم سیاسی و شاخه های آن ارائه می دهد) به پدیدیه های شهری نگاه کنیم و قصدمان پرداختن به مشکلات شهر نبود. نسبت سیاست به شهر، نسبتی صرفا کمی و مبتنی بر داده ها نیست، بلکه کیفی، پویا، چندسطحی و چندبعدی است. در طول تاریخ هم به همین شکل بوده و روابط این دو قابل مطالعه و مهم هستند. وی همچنین از همه استادان، مدعوین و حاضران در این همایش تشکر کرد.

                                                   AWT IMAGE

همایش سیاست و شهر به همت انجمن علوم سیاسی ایران، با مشارکت مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران و خانه اندیشمندان علوم سیاسی، و با همکاری انجمن ایرانی مطالعات جهان، برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران، ‌انجمن ژئوپلیتیک ایران، انجمن جامعه شناسی ایران و دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

(عکس های این خبر از وبسایت باشگاه خبری علامه طباطبایی گرفته شده است)

آلبوم عکس های این همایشدفعات مشاهده: 3151 بار   |   دفعات چاپ: 457 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایرانی مطالعات جهان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved | Iranian World Studies Association

Designed & Developed by : Yektaweb