نشست علمی جنگ اقتصادی روسیه و غرب برگزار شد

نشست علمی "جنگ اقتصادی روسیه و غرب" به همت گروه مطالعات روسیه دانشکده مطالعات جهان روز دوشنبه ۱۵ آذر ۹۵ در محل تالار حنانه دانشکده مطالعات و با حضور جمع کثیری از دانشجویان، اساتید و کارشناسان این حوزه برگزار شد. این نشست که به مناسبت آغاز سومین سال تحریم های روسیه پس از بحران اوکراین برگزار گردید، در دو موضوع ابعاد اقتصادی و سیاسی تحریم ها با حضور ایگور ماکاروف استاد اقتصاد جهانی مسکو و دکتر جهانگیر کرمی دانشیار دانشکده مطالعات جهان دنبال شد.

در ابتد دکتر ایگور ماکاروف  سخنرانی خود در زمینه " تحریم های غرب  علیه روسیه " آغاز کرد و ضمن اشاره به فشار ناشی از این تحریم ها به اقتصاد روسیه گفت:این تحریم‌ها در پنج زمینه بر روسیه اعمال شده است فنی - تکنیکی و صنعت نفت و گاز؛امور مالی و بانکی؛ صنایع دفاع؛تحریم ها در شبه جزیره کریمه و در زمینه افراد دیپلماتیک. وی سپس افزود: تحریم ها در زمینه نفت وگاز نیز شامل: ممانعت از صادرات تکنولوژی و برداشت نفت و گاز در قطب شمال، ممانعت از عقد قراردادهای جدید و فسخ قراردادهای نفتی سابق است.

ماکاروف همچنین گفت: تحریم های مالی و بانکی امریکا و غرب باعث بروز مشکلاتی در روند پرداخت بدهی های روسیه شده، بازپرداخت بدهی ها بر اساس واحد پول امریکا "دلار" است، لذا با افزایش چشمگیر ارزش دلار نسبت به روبل، این بدهی ها نیز افزایش یافته است. از نظر ایشان، در حوزه نظامی تحریم ها موجب توقف هر گونه خرید و فروش، صادرات و واردات تسلیحات نظامی شده و شرکت های ثالثی  که در زمینه نظامی با روسیه همکاری کنند مشمول ایت تحریم ها خواهند بود. استاد دانشگاه مسکو در ادامه افزود:در راستای مقابله با تحریم های نظامی امریکا و اتحادیه اروپا بر علیه روسیه، دو طرح در دستور کار قرار دارد: افزایش سهم بودجه تسلیحاتی و افزایش سطح فروش تسلیحات به ایران، هند، چین و سنگاپور.

دکتر ایگور ماکاروف در پایان گفت: در بخش تحریم شخصیتهای دیپلماتیک و برجسته روسی، از ورود افراد و شخصیتهای دیپلماتیک و برجسته به اروپا  و آمریکای شمالی ممانعت به عمل می آید، بطوریکه دیپلمات های روس شرکت کننده در سازمان بین الملل اجازه دور شدن از مقر سازمان بین الملل به مسافت بیش از یک کیلومتر را ندارند. لذا دولت روسیه نیز در اقدامی تلافی جویانه برخی شخصیت‌های غربی و اروپایی را تحریم کرد و همچنین در اگوست ۲۰۱۴ واردات مواد غذایی و کشاورزی از کشورهای تحریم کننده به روسیه را ممنوع نمود.

پس از وی دکتر جهانگیر کرمی به بررسی مسایل موجود میان روسیه و امریکا پرداخت و گفت: حداقل ۴ مسئله بعد از فروپاشی ساختار شوروی میان روسیه و امریکا وجود دارد : مسئله سوریه،بحران اکراین،مسئله سپر دفاع موشکی و تحریم های غرب و امریکا علیه مسکو. در زمینه مسئله سوری، پس از جنگ سرد، سوریه مهمترین عرصه رقابت میان امریکا و روسیه است. و اتحاد سنتی میان روسیه و سوریه از سویی و نیز بهره گیری روسیه از سوریه به عنوان اهرم کنترل ترکیه از سوی دیگر ، سوریه را به مسئله حساسی برای ‌روسیه تبدیل کرده و امریکا نیز در جهت تامین منافع متحدین منطقه ای خود به ویژه عربستان حضور پر رنگی در کارزار سوریه دارد.

وی در زمینه بحران اوکراین افزود: علاوه بر پیوند تاریخی میان روسیه و اکراین و نیز امکان دسترسی به دریای سیاه از طریق اکراین، از دست دادن اکراین به منزله از دست دادن تمام نقاط ژئوپلیتیکی روسیه است.دکتر کرمی سپس به مسئله سپر دفاع موشکی پرداخت و گفت: این موضوع نیز از مسایل مهم برای روسیه است و عدم استقرار سپر دفاع موشکی به منزله تهدید قدرت هسته ای روسیه است .شایان ذکر است که روسیه و امریکا با تفاوت های اقتصادی در شاخص جی دی پی در موضوع هسته ای قدرتی برابر دارند.

مدیر گروه آموزشی مطالعات روسیه، آسیای میانه و قفقاز همچنین به تحریم های غرب و امریکا علیه مسکو اشاره کرد و گفت: این تحریم به همراه افول قیمت نفت موجب کاهش پنجاه درصدی صادرات و واردات روسیه شده است. وی سپس به تبیین شباهتها و تفاوتهای ایران و روسیه در موضوع تحریم  پرداخت و این شباهت را در اقتصاد رانتی ( نفتی) و نیاز به فناوری های غربی دانست.  و ی در زمینه تفاوتها به ذکر موارد ی پرداخته و گفت: اقتصاد ادغام شده روسیه در سازمان تجارت جهانی در مقایسه با ایران موجب تاثیر بیشتر تحریم ها علیه روسیه شده است و سابقه ی بیش از سی ساله ایران در تحریم در مقایسه با تحریم سه سال گذشته علیه روسیه شرائط را برای ایران آسانتر ساخته است.

جلسه با پرسش و پاسخ به پایان رسید.

آلبوم عکس های این نشستدفعات مشاهده: 3293 بار   |   دفعات چاپ: 618 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایرانی مطالعات جهان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 All Rights Reserved | Iranian World Studies Association

Designed & Developed by : Yektaweb