بخش‌های اصلی

    

دریافت اطلاعات پایگاه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 3019 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 34 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 5092571 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 948 بازدید

نماد اعتماد الکترونیک

یادبود شهید دکتر رکن آبادی با سخنرانی دکتر رحیم پور ازغدی

مراسم یادبود استاد شهید غضنفر رکن‌آبادی، مدرس گروه مطالعات فلسطین اشغالی دانشکده مطالعات جهان با سخنرانی دکتر حسن رحیم پور ازغدی؛ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و در جمع خانواده شهید رکن آبادی، مسئولان، اساتید و دانشجویان دانشکده مطالعات جهان، روز سه شنبه هفتم دیماه 1395 در تالار حنانه دانشکده مطالعات جهان برگزار شد.

AWT IMAGE

در ابتدای این نشست، دکتر مجتبی رحماندوست، عضو هیات علمی گروه مطالعات فلسطین دانشکده ی مطالعات جهان، با اشاره به سابقه ی آشنایی خود با شهید رکن آبادی در دوران سفارت شهید در لبنان، با استعانت یکی از جملات این شهید بزرگوار که می گفت «قصد قربت کنید و کار کنید» به توصیف ویژگی های بارز شخصیتی و اخلاقی این شهید بزرگوار پرداخت وگفت: این ویژگی «متعهد تخصص» که بسیاری از ما ممکن است به عنوان یک کلیشه تاکنون خوانده باشیم، به معنای واقعی آن، در شهیدرکن آبادی وجود داشت زیرا ایشان ضمن بهره مندی از دانش و سواد کافی و عملگرایی در امور دیپلماتیک، یک مسلمان و بسیجی  و متعهد واقعی بودند. دکتر رحماندوست همچنین اشاره کرد که  شهیدی رکن آبادی در دوران سفارت خود در لبنان به گونه ای عمل کرده بودند که در معرض و جایگاه رجوع و مشاوره ی کشور مقصد قرارداشت.

AWT IMAGE

در ادامه این نشست استاد حسن رحیم پور ازغدی، از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به سخنرانی پرداخت. وی در ابتدای سخنان خود با طرح این مسئله که ما به انقلابیون دیپلمات نیاز داریم گفت: مبنی بر تعبیری از طرف بزرگان  که «من دیپلمات نیستم، انقلابی هستم»؛ دیپلماسی بحث از روش هاست اما انقلابی گری بحث از ارزش هاست. اول باید دید چه ارزش هایی مبنا و غایت هستند، بعد باید برای آن دنبال روش گشت و ظرف های دیپلماتیک را برای آن یافت. ما گاهی می بینیم به دیپلماسی با تعاریف خاص ترجمه شده ی آن از متون آکادمیک با مبانی ایدئولوژیک اصالت داده می شود و انقلابی گردی تنها لعاب و آداب دیپلماسی می شود نه مبانی آن. بنابراین تفاوت بسیاری در این است که یک مکتب انقلابی مبنای دیپلماسی باشد یا جزو تشریفات آن.
AWT IMAGE 
ایشان در ادامه افزود: امثال شهید رکن آبادی می توانند برای جوانان و همچنین هم نسل های ایشان نقطه عطفی باشند و امیدواریم در دهه ی آینده ما شاهد ظهوری موجی از چنین سیاست ورزانی در عرصه ی مطالعات و دیپلماسی جهانی باشیم.
رحیم پورازغدی در ادامه سخنان خود در ارتباط با فاجعه ی منا تصریح کردند که این فاجعه یک کارناوال جنایت یا دست کم یک کارناوال حماقت بود زیرا اگر برنامه ریزی شده نبود، سمبل مدیریت احمقانه بود و اگر برنامه ریزی شده بود یک جنایت بی شرمانه محسوب می شود که در قالب مسالمت آمیزترین و عظیم ترین مانور عبادی، معنوی و اخلاقی جهان، مضحک ترین جنایت اتفاق افتاد.
ایشان با اشاره به اینکه حج اوج مانور نفی خشونت است، بروز چنین فاجعه ای با وجود تبدیل شدن به یک تراژدی مسلم، یک کمدی از دید جهانیان و غیرمسلمانان دانست و گفت این فاجعه موجبات تمسخر مسلمانان را فراهم کرد.
این عضو شواری عالی انقلاب فرهنگی که بسیاری ایشان را از تئوریسین های حوزه نظری انقلاب اسلامی می دانند در بخشی از سخنانشان به شرح و تفصیل تفاوت واقع بینی و واقعگرایی به ویژه در حوزه ی سیاست خارجی پرداختند و تصریح کردند که تفاوت بسیاری بین واقع بینی و واقع گرایی وجود دارد و گفتند: واقع گرایان محافظه کار هستند و تسلیم وضع موجود می شوند. کسانی که می خواهند قدرت خود را به دیگران تحمیل کنند می گویند واقعیت این چیزی است که وجود دارد و باید تسلیم آن بشویم.
ایشان در ادامه افزود: در نظام بین الملل این قدرت است که  حق می آورد و حق نیست که باعث ظهور قدرت می شود. سازمانهای بین المللی را همان فاتحان جنگ های جهانی بوجود آوردند و امروز اگر تمام دنیا حرفی را بزند و تنها یک نفر از آن ۵قدرت دارای حق وتو مخالفت کند حرف آن یک قدرت بر حرف تمام دنیا ارجحیت پیدامی کند.
وی در بخش دیگر از سخنان خود مبحث گسترش نقش و تاثیر انقلاب اسلامی ایران در منطقه و جهان را مطرح کرد و با بیان اینکه در گذشته اسرائیل یک واقعیت انکارناپذیر بود، سقوط این رژیم را در آینده ای نزدیک قابل اثبات و قطعی دانست و نقش انقلاب اسلامی ایران را در بروز این سقوط مسلم عنوان کرد. رحیم پور همچنین با قلابی خواند جهادهای اسلامی کنونی که در جریان هستند، حرکت های جهادی وابسته و یا متاثر از انقلاب اسلامی ایران را واقعی خواند و موج عظیم اسلام گرایی در غرب را نیز نتیجه ی غیرمستقیم انقلاب اسلامی ایران عنوان کرد.
درادامه وی راه انداختن جنگ های مذهبی و گروه های تروریستی را دست آویزی برای حفظ رژیم هایی چون اسرائیل معرفی کرد و این گروه ها را نیز ابزاری در دست صهیونیسم عنوان نمود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد که آمریکا طبق آمارهای خودشان در حال حاضر منفورترین کشور جهان است که شکست آنان در لشکرکشی هایشان به عراق و افغانستان گویای این مسئله عنوان کرد و گفت: این کار انقلاب ما بود و اینها یعنی واقعیت هایی که باید واقع بین ها آنها را به خوبی ببینند و درک کنند.

                                                 AWT IMAGE

وی همچنین به نقش مفید نیروها و سپاهیان ایران یا متاثر از انقلاب اسلامی ایران در جنگ های کنونی سوریه، یمن و عراق اشاره کرد و تصریح نمود: می بینیم که ایران به صورت علنی و با درخواست رسمی دولت های عراق و سوریه به آنها کمک می کند.
استاد رحیم پور ازغدی در سخنان پایانی خود ضمن اظهار تاسف از با عدم درک و شناخت کنونی ما از جهان امروز گفت: ما متاسفانه جهان را نمی شناسیم و تصورات غلطی از دنیا داریم درحالی که ظرفیت های بسیاری در جهان وجود دارد که به نفع ما هست اما کسی نیست که از آنها استفاده کند.  ۹۰ درصد ظرفیت های موجود در جهان برای ما فرصت است اما ما آنها را استخراج نکردیم چرا که آنها را نمی شناسیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان گفت: جهان شناسی یک وظیفه ای بسیار مهم است که باید در کشور ما با آن به صورت جدی و علمی برخورد شود. همچنین ایشان نهضت مطالعات جهان بر مبنای انقلابی گری را از ملزومات شناخت جهان عنوان نمود.
دیدار خانواده مرحوم رکن آبادی با رئیس دانشکده و انجمن در پایان مراسم

                                             AWT IMAGE

                                             AWT IMAGE

دفعات مشاهده: 5240 بار   |   دفعات چاپ: 735 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایرانی مطالعات جهان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved | Iranian World Studies Association

Designed & Developed by : Yektaweb