انجمن ایرانی مطالعات جهان- اخبار انجمن 7
سخنرانی مدیر کل کتابخانه ملی و موزه تاریخ و مردم شناسی مکزیک

حذف تصاویر و رنگ‌ها

دکتر بالتازار بریتو؛ رییس کتابخانه و موزه ی تاریخ و مردم شناسی مکزیک به همراه آقای اولیسس کانوچا؛ سفیر محترم سفارت مکزیک در ایران، روز دوشنبه ۱۰ آبانماه ۹۵ در محل تالار ملل دانشکده مطالعات جهان حاضر و در جمع مدیر گروه مطالعات آمریکای دانشکده مطالعات جهان و دانشجویان مطالعات آمریکای لاتین و زبان اسپانیایی به سخنرانی در زمینه " انگاره خط اقوام کهن مکزیک" پرداخت.

AWT IMAGE

در ابتدای جلسه دکتر حسن حسینی؛ مدیر گروه مطالعات آمریکای دانشکده مطالعات جهان، ضمن خوشامدگویی به میهمانان، با شرح مختصری سخنران جلسه را معرفی نمود.

سپس آقای اولیسس کانوچا؛ سفیر محترم سفارت مکزیک در ایران از حضور خود در دانشکده مطالعات جهان و برپایی این نسشت ابراز خرسندی کرد و  اهمیت موضوع مورد بحث در تاریخ و فرهنگ مکزیک را خاطر نشان ساخت.

AWT IMAGE

در ادامه دکتر بریتو به عنوان سخنران اصلی و متخصص امر به تشریح موضوع " انگاره خط اقوام کهن مکزیک"پرداخت و اظهار داشت: هدف این جلسه بررسی نگاره های خطی اقوام کهن مکزیک که بخشی از تاریخ و فرهنگ این کشور باستانی را تشکیل میدهد، میباشد و همزمان با این نشست، نمایشگاهی از این نگاره خط ها برای اولین بار در ایران و خاورمیانه، در موزه ملی ایران برپاست.

AWT IMAGE

ایشان در تشریح این نگاره ها، ضمن ارائه تاریخچه مختصری درباره پیدایش آن ها، به این نکته اشاره کرد که نگاره خط ها کتابهای کهن دنیای جدبد هستند و سپس افزود:  قبل از قرن ۱۹ از آن ها به عنوان "دستنوشته های مصور" یا "کتاب های منقوش " یاد می شد. موضوعات اصلی این نگاره خط ها شامل؛ نقشه کشی، تقویم یا روزنگاری، اسطوره ها، تاریخی، نسل شناسی و اقتصادی و ... می باشد. همچنین نگاره خط های ترکیبی وجود دارند که چندین موضوع را در بر می گیرد.

رییس کتابخانه و موزه ی تاریخ و مردم شناسی مکزیک همچنین گفت: نگاره خطها اصولا به صورت صفحات نمایشی تاشو یا به عبارتی به شکل آکاردیون می باشند. نام گذاری ان ها بر اساس مکان نگهداری آن ها یا صاحب آنها صورت می گیرد.
AWT IMAGE
در ادامه دکتر بریتو به تفصیل و با جزییات به توضیح نگاره خط های اقتصادی، سیستم محاسبه ی مالیات در زمان های کهن، پول های رایج، محاسبات ریاضی و سیستم شمارشی "اووخوتزینکا" پرداخت و سخنرانی ایشان با ارائه توضیح مختصری درباره نگاره خط مندوزا، که به نوعی پایه و توضیح ریشه ی تاریخی سمبل پرچم مکزیک می باشد، به اتمام رسید.
AWT IMAGE
این جلسه با پرسش و پاسخ و بحث تبادل نظر میان دانشجویان و میهمانان مکزیکی حاضر به پایان رسید. 

آلبوم عکس های این خبر 

نشانی مطلب در وبگاه انجمن ایرانی مطالعات جهان:
http://iwsa.ir/find.php?item=1.1202.625.fa
برگشت به اصل مطلب