بخش‌های اصلی

    

دریافت اطلاعات پایگاه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 3018 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 17 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 5091030 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 966 بازدید

نماد اعتماد الکترونیک

همایش «چشم انداز نظام قدرت جهانی» برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1401/12/22 | 
همایش «چشم انداز نظام قدرت جهانی» برگزار شد

 
همایش بین‌المللی «چشم‌انداز نظام قدرت جهانی» برگزار شد. همایش بین‌المللی «چشم‌انداز نظام قدرت جهانی» روز هشتم اسفند ۱۴۰۱ از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ در دانشکده مطالعات جهان برگزار شد. در مراسم افتتاحیه، دکتر محمد سمیعی، رئیس دانشکدۀ مطالعات جهان، پس از خوشامدگویی به حضار از برگزاری اولین همایش بین‌المللی دانشکده بعد از دوران کرونا ابراز خرسندی کرد و گفت: دانشکده مطالعات جهان به برکت تلاش‌های آقای دکتر عاملی فعالیت‌های بین‌المللی بانشاطی را داشته است. دوران کرونا برای ما در جهت برگزاری نشست‌های بین‌المللی و میزگردهای برخط و سخنرانی‌ها دوران پر باری بود.
 
 
وی با اشاره به اینکه دوران کرونا علاوه بر مشکلات فراوان عرضه تحرکات بیشتری را در فضای مجازی با خود به همراه داشت از همایش‌های قبلی نام برد و گفت: در شهریور سال ۱۴۰۰ دومین همایش بین‌المللی مطالعات چین به صورت برخط، مهر ماه همان سال سومین همایش بین‌المللی صلح و منازعه، آبان سال ۱۴۰۰ دومین همایش بین‌المللی مطالعات ایران معاصر، اسفند سال ۱۴۰۰ همایش بین‌المللی تحولات جهانی در عصر کرونا و پساکرونا، و اردیبهشت سال ۱۴۰۱ همایش بین‌المللی بازنمود اپیدمی‌ها در ادبیات و سینما برگزار شد. او ادامه داد: در کنار این همایش‌ها، پژوهش‌های بر خط دیگری نظیر سلسله سخنرانی‌های دکتر ظریف در زمان وزارت ایشان در تابستان ۱۳۹۹ با موضوع منابع جدید قدرت و جابجایی‌های قدرت انجام شد که با همایش فعلی مرتبط است. هنگام انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۱۳۹۹ نیز در دانشکده مطالعات جهان به آن پرداخته شد.
به بیان دکتر سمیعی، از مزیت های همایش فعلی مشاهده چهره‌های شاداب پژوهشگران و اندیشمندان به صورت حضوری است. در این همایش به جز شرکت‌کنندگان خارج از کشور، همه به صورت حضوری شرکت کردند. او همچنین از همایش‌های پیش رو نام برد و گفت: در اردیبهشت سال ۱۴۰۲ نخستین همایش بین‌المللی مطالعات فرانسه در دوران معاصر برگزار خواهد شد که البته زمان ارسال چکیده برای آن به پایان رسیده است، چهارمین همایش بین‌المللی صلح و حل منازعه که هنوز برای ارسال چکیده فرصت هست، سومین همایش بین‌المللی مطالعات ایران معاصر در سال ۱۴۰۲ که فرصت برای ارسال چکیده وجود دارد.
وی ضمن اشاره به اینکه برای همایش فعلی با عنوان چشم‌انداز نظام قدرت جهانی، حدود ۲۰۰ چکیده از ۱۰ کشور دریافت شده است در مورد موضوع پنل‌ها توضیح داد: این همایش در دو پنل موازی برگزار خواهد شد. موضوع یکی از پنل‌ها مسائل نظری و موضوعات جهانی است، چون نظام قدرت جهانی ابعاد نظری بسیار مهمی دارد. اساتید این پنل به موضوعاتی چون محیط زیست، امنیت غذایی، امنیت انرژی، فناوری‌های نوین ارتباطی، تئوری و امثال آن می‌پردازند. او در توضیح پنل دوم گفت: این پنل به دو زبان برگزار می‌شود و درباره مناطق مختلف و جایگاه آنها در نظام قدرت جهانی بحث می‌شود. سپس افزود: در مقالات آن به خاورمیانه، آسیا، آسیای مرکزی، آمریکای لاتین، هند، چین، روسیه، اوکراین و آمریکا و به چگونگی حضور آنها در زمان قدرت جهانی پرداخته شده است. دبیر علمی همایش، پنل سوم را به دو زبان انگلیسی و فارسی و با موضوعات مختلفی عنوان کرد و ادامه داد: موضوعات این پنل شامل ایران و چشم‌انداز قدرت جهانی، چشم‌انداز روابط ایران با کشورهای مختلف، روابط ایران با چین، روابط ایران با اسرائیل، پیش‌بینی جنگ میان ایران و اسرائیل، و سازمان همکاری شانگهای و مسائل دیگری است که جایگاه ایران را در نظام قدرت جهانی مورد توجه قرار می‌دهد.
وی در پایان بر اهمیت رصد و تحلیل تحولات نظام قدرت جهانی برای دانشگاهیان در کشور تاکید کرد و پیشنهاد کرد: باید بتوانیم جایگاه خود را در تحولات درک کنیم و نباید با ذهنیت جنگ سرد مسائل امروز را تحلیل کرد و مناسبات آینده را باید بر اساس این تحولات تعیین نمود. او سپس مژده داد رشته‌ای با عنوان نظام قدرت جهانی در دانشگاه تهران در شرف تصویب است و از مهرماه ۱۴۰۳ در این رشته دانشجو پذیرفته می‌شود.
 

سخنران بعدی مراسم افتتاحیه، دکتر سعیدرضا عاملی، ضمن قدردانی از همکاری و مشارکت عوامل همایش و حضار با اشاره به موضوع همایش گفت: موضوع قدرت جهانی در دو چشم‌انداز متفاوت مطرح می‌شود. گاهی در مورد کشورهایی که قدرت جهانی و اثرگذاری را در دست دارند صحبت می‌کنیم. در همین راستا از قدرت‌های نوظهور صحبت می‌شود. مثل کشورهای حوزه بریکس، برزیل، چین، هند، روسیه و آفریقای جنوبی که قدرت‌های اقتصادی نوظهور محسوب می‌شوند. نگاه دیگر به قدرت جهانی ناظر بر قدرتی انست که از ناحیه نخبگان و مردم جهان است. وی صحبت خود را بیشتر بر نگاه دوم و مسائل به وجود آمده برای قدرت جهانی متمرکز و تاکید کرد: دلایل نوسانات به وجود آمده در جوامع، افزایش جمعیت سالخورده، مهاجرت اجتماعی، افزایش تنهایی، افزایش قومیت‌گرایی، ملی‌گرایی، ناآرامی هویت‌ها، شتاب در فناوری، پیشرفت هوش مصنوعی، افزایش اتوماسیون، نابرابری فرصت‌ها، ظهور و سقوط طبقه متوسط اجتماعی، تغییر قدرت، مشاغل مبتنی بر فناوری‌های نو، اختلاف فاصله نسلی، مواجهه والدین با شوک اجتماعی فرزندان و اختلاف دیدگاه‌های آنها است. 
رئیس انجمن ایرانی مطالعات جهان با اشاره به آمار گفت: طبق آخرین آمارها ۱۴میلیارد دیوایس به انسان‌ها، اشیا، فرایندها و اطلاعات متصل است. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۳۰ این تعداد به ۳۰ میلیارد دیوایس گسترش یابد. به عقیده وی پراکندگی دیوایس‌ها ضمن به وجود آوردن خدمات، نگرانی‌هایی را به دنبال دارد. از جمله این نگرانی‌ها، منابع زیست محیطی، گرمایش زمین، توسعه بیش از حد، و تخریب روستاها است که پیامدهای زیست محیطی بسیاری دارد. او در مورد دلیل انشقاق سیاسی به وجود آمده گفت: این انشقاق تحت تاثیر جهانی‌شدن و معضلات امنیتی است که به لحاظ منطقه‌ای، اکوسیستمی و جغرافیایی به وجود آمد. سپس ادامه داد: بازاندیشی نهادسازی در سطح جهانی تحت تاثیر فضای جدید، افزایش درگیری‌های ژئوپلیتیکی که امروزه درگیر آن هستیم و بحران رو به رشد تخریب سلامت روحی و شناختی بخشی از این مسائل است که با آن مواجه هستیم. به اعتقاد وی این عرصه مسائل کلانی را به وجود می‌آورد.
این استاد ارتباطات ۸ چالش را به عنوان چالش های جهانی عنوان کرد و توضیح داد: چالش اول، انسان دوفضایی است. انسانی که پا در زمین و دل و فکر در فضا دارد و این موضوع اختلافاتی را بین من و خودم به وجود می‌آورد و در خیلی موارد تعارضات فکری بزرگ، رفاه‌زدگی، افزایش توقعات از زندگی و افزایش فقر برای بشر به همراه دارد. به اعتقاد وی، نوعی جابجایی قدرت اتفاق افتاده است و آن انتقال قدرت از حاکمیت‌ها به افراد است. افراد در سطح جهانی خودشان را موضوع قدرت و دارای قدرت می‌دانند و اعمال قدرت می‌کنند. بنابراین جابجایی قدرت محسوسی مشاهده می‌شود. وی در مورد ذهنیت‌های جدید ناشی از تعامل با جهان فناوری‌ها گفت: فناوری‌ها ما را در جهان داده‌ای پخش کرده است. وابستگی به فناوری، ناپایداری و تغییرپذیری به وجود آمده است. با هم هستیم ولی تنها هستیم. به دلیل اینکه با حوزه فناوری پیوند می‌خوریم. به دلیل تنوع افراد در شغل و درآمد انشقاق ایجاد می‌شود.
او چالش دوم را بحث فناوری‌های نوین دانست و گفت: اگرچه فناوری‌ها، بوروکراسی، رفت و آمدها و چالش‌های زیست محیطی را کم می‌کنند ولی درعین‌حال بر انسان غلبه کرده‌اند. امروزه هوش مصنوعی به جای ما فکر می‌کند. وی در مورد تفاوت ذهن انسان و هوش مصنوعی اضافه کرد: ذهن فعال هوش انسان با هوش مصنوعی فرق دارد. ذهن فعال ما بسیار ضعیف‌تر از هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی تراکم داده‌ها را در سطح جهانی می تواند تجمیع کند. البته حتما هوش مصنوعی دستاوردهای محاسباتی و اقدام بزرگ و مفیدی در عرصه های مختلف زندگی دارد ولی در عین حال می‌تواند چالش‌های جدی برای رشد و تعالی جامع انسان فراهم کند.
وی چالش سوم را پیری جمعیت عنوان کرد و ادامه داد: پیری جمعیت مسئله عمومی جهان است. بر اساس گزارشی در سال ۲۰۲۵ افراد بالای ۶۵ سال حدود ۸۴۰  میلیون نفر خواهند بود. ۲۱ درصد از جمعیت اروپا و ۱۱ درصد از جمعیت جهان دچار پیری شده‌اند. تراکم و رشد جمعیت جوان متعلق به آفریقا است و بزودی  ۲۵ درصد جمعیت جهان متعلق به آفریقا خواهد بود. بنابراین نوع جابجایی جمعیتی اتفاق افتاده است. بنا به اظهارات وی جابجایی و تراکم منابع هم‌چنان در شمال بیشتر است. به لحاظ محرومیت، حدود یک سوم کودکان از محرومیت شدید رنج می‌برند. حدود ۱۵ درصد از دو محرومیت، ۳ درصد از سه محرومیت و ۱ درصد از ۴ تا ۵ محرومیت رنج می‌برند و اغلب مربوط به محرومیت غذایی و سلامت است. دکتر عاملی مسئله سوء‌تغذیه را مسئله بزرگی برای جهان دانست و افزود: میلیون‌ها نفر در تلاشند غذای مغذی فراهم کنند. از هر سه کودک زیر پنج سال دو نفر دچار سوءتغذیه هستند. ۴۷۸ میلیون نفر فقر غذایی دارند. وضعیت غذا در سطح جهانی بسیار نگران کننده است.
 
 
وی مهمترین بحران خانواده را طلاق دانست و تصریح کرد: طلاق به پدیده فراگیری در جهان تبدیل شده است. در آمریکا میانگین مدت ازدواج دوم برای مردان ۷.۳ سال و برای زنان ۶.۸ سال است. کمترین طلاق در گواتمالا بوده است. ۳۰ سالگی میانگین سن زوج‌های است که برای اولین بار طلاق می‌گیرند. ۴۶ درصد ازدواج‌ها در ایالات متحده امریکا به طلاق ختم می‌شوند. میانگین هزینه طلاق در این کشور ۱۵ هزار دلار است. او بر اساس آمارها افزود: ۷۶ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند طلاق از نظر اخلاقی قابل قبول است. وی در مورد این مبحث ادامه داد: طلاق به پدیده بهنجاری تبدیل شده و از هر سه طلاق یکی با روابط اینترنتی آغاز شده است.
وی سپس بر اساس گزاش ۲۰۲۳ مجمع جهانی  بزرگترین مشکل جهان در ده سال آینده را که منجر به مخاطره برای سلامت انسان است، تخریب و آلودگی محیط زیست بیان کرد و گفت: مجمع جهانی اقتصاد همچنین بزرگترین چالس پساکرونا در دو سال پیش رو را بحران تامین هزینه‌های زندگی ذکر کرد. . نرخ تورم در سطح جهانی افزایش یافته و مسائل متعددی را به وجود آورده است. در واقع یکی از دلایل افزایش تورم در سطح جهانی مسائل پساکرونا و البته بحران های نظامی و مسئله انرژی منشاء تورم‌زایی بوده است.
او در مورد دیگر چالش‌‍‌ها اضافه کرد: قیمت انرژی در سال ۲۰۲۳ به ۴.۶ درصد بالاتر از میانگین ژانویه ۲۰۲۲ رسیده و سبد انرژی کشورهای اروپایی به ۴ برابر افزایش قیمت داشته است. این یک مسئله پس از کووید و پس از جنگ اوکراین است. پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۳، به ۲.۷ درصد کاهش پیدا کند.
وی به پیش‌بینی‌های اخیر صندوق بین‌المللی پول اشاره کرد و افزود: بدهکاری خانواده و کوچک شدن سفره زندگی در جهان اتفاق افتاده است. کاهش سرمایه اجتماعی، امید به آینده، حفظ هویت ملی، و همبستگی درونی رو به کاهش هستند. ۸۰ درصد معتقدند به سمت فاجعه زیست محیطی در حرکت هستیم. ۷۳ درصد آرزو دارند کنترل بیشتری بر سرعت زندگی خود داشته باشند. با سرعت گرفتن فناوری، زندگی هم سرعت پیدا کرده است. به اعتقاد دکتر عاملی اساسا پرمشغله شدن باعث سریعتر شدن حرکت زندگی شده است.
او ضمن اشاره به آمارهای دیگری گفت: به هر حال ضعیف‌تر شدن امکانات مرتبط با آسایش زندگی امری است که آمارها نشان می‌دهد. در سال ۲۰۲۱، ۲۳ درصد جمعیت جهانی در بسترهای شکننده حاکمیتی و امنیتی اجتماعی و اقتصادی ضعیفی قرار داشتند. احتمال بروز بیماری‌ها همچنان وجود دارد. بیماری‌های غیرواگیردار باعث ۸۰ درصد مرگ و میرها در کشورهای کم درآمد می‌شود. دکتر عاملی در مورد بیماری‌های روانی اظهار کرد: افزایش هزینه‌های مرتبط با بیماری‌های روانی، ۱۶ تریلیون دلار در سطح جهان است. او آخرین چالش را بحران پنهان شدن جنگ در تصویر دموکراسی و ظهور دموکراسی خواه‌های زوری بیان کرد و گفت: در اغتشاشات اخیر شاهد دموکراسی زوری که تحمیل کردن به آمدن به خیابان، فشار سنگین روی هنرمندان و ورزشکاران برای اعتراض و ده ها تکنیک دیگر بودیم که نوعی دموکراسی همراه با دیکتاتوری دشمنان انقلاب اسلامی را به نمایش گذاشت.
دکتر عاملی در جمع‌بندی سخنان خود راه‌حل این چالش‌ها را استفاده از لایه مردمی و نخبگانی دانست تا بتوان با خلاقیت مسائل را حل کرد و گرفت: «به‌عنوان فردی که تفکر الهی را دنبال می‌کنم، معتقدم که بسیاری از چالش‌هایی بزرگ در بازگشت به دین و توجه به نگاه جامع‌نگر خداوند به زندگی بشر رفع‌شدنی است. تا به این نگاه برنگردیم، داستان فیل مولاناست. هر بار تصویری از این فیل مسائل جهان و حل مسائل جهان شکل می‌گیرد ولی فیل واقعی نیست.»

پس از مراسم افتتاحیه، نویسندگان مقالات برگزیده، در شش پنل موازی که به دو زبان فارسی و انگلیسی برگزار شد، به ارائه مقالات خود پرداختند. فهرست پنل ها و مقالات ارائه شده به شرح زیر است:

(پنل اول مباحث نظری): ۱۲:۰۰-۱۰:۰۰ رئیس پنل:  دکتر علی اکبر علیخانی
نظام بین الملل؛ گذار به کدام سو؟
دکتر مهدی سنایی، دانشیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران
فراساختار و بی نظمی منطقه ای؛ عبور از سیستم تابع منطقه ای ساختار دو قطبی؛ شکل بندی های امنیت منطقه‌ای در سالهای بعد از جنگ سرد
دکتر ابراهیم متقی،‌ استاد روابط بین الملل، دانشگاه تهران
تحول در نظام قدرت جهانی و تغییر در منابع قدرت هنجاری
دکتر طیبه واعظی، استادیار گروه مطالعات منطقه ای، دانشگاه تهران
مریم ایران‌نژاد پاریزی، دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات امریکای شمالی،‌ دانشگاه تهران
تبیین جهان در حال گذار از منظر مکتب چینی روابط بین الملل
دکتر نوذر شفیعی، دانشیار گروه مطالعات منطقه ای، دانشگاه تهران
چهارچوب نظری مراکز جدید قدرت در سیستم بین الملل
دکتر حسین دهشیار، استاد دانشگاه علامه طباطبایی
نقش انرژی در نظم نوین جهانیِ پسا جنگ اوکراین
دکتر عباس ملکی ، استاد سیاستگذاری انرژی دانشگاه صنعتی شریف
مریم هاشمی نژاد،
کارشناس ارشد مطالعات منطقه‌ای، دانشگاه علامه طباطبایی
تغییر اقلیم و تاثیر آن بر سیستم امنیت غذایی بین‌الملل (مطالعه موردی اتحادیه اروپا)
دکتر رکسانا نیکنامی، استادیار گروه مطالعات منطقه ای، دانشگاه تهران
(پنل دوم کشورها و مناطق): ۱۵:۳۰-۱۳:۳۰ رئیس پنل: دکتر رضا دهقانی
تقویت دیپلماسی؛ تنها راه مقابله با مسابقه تسلیحاتی در غرب آسیا
دکتر جواد شعرباف، استادیار مطالعات غرب آسیا، دانشکده مطالعات جهان،‌ دانشگاه تهران
ادراک هند از آینده روابط بین‌الملل و رویکرد تعهد چندگانه: تحلیلی از تصمیمات اخیر هند در حوزه سیاست خارجی
دکتر مازیار مظفری فلارتی، استادیار مطالعات جنوب و شرق آسیا و اقیانوسیه، دانشکده مطالعات جهان، دانشگاه تهران
امیرمحسن شاه شرقی، دانشجوی دکتری مطالعات هند، دانشکده مطالعات جهان، دانشگاه تهران
بحران‌های زیست‌محیطی، نظم سیاسی منطقه‌ای و آینده خاورمیانه
دکتر حجت کاظمی، عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی، دانشگاه تهران
حکمرانی جهانی و مسئله انقلاب در خاورمیانه
دکتر سیامک بهرامی، استادیار گروه علوم سیاسی، واحد کرمانشاه، دانشگاه آزاد اسلامی، کرمانشاه
الگوی گذار قدرت و جایگاه چین در تحول نظام بینالملل
دکتر بهاره سازمند، دانشیار گروه مطالعات منطقه‌ای، دانشگاه تهران
جنگ روسیه و اوکراین: بازگشت به قدرت سخت در نظام بینالملل
دکتر سیداحمد فاطمینژاد، استادیار روابط بین‌الملل دانشگاه فردوسی مشهد
مدل سنجش موقعیت هژمونی آمریکا و برآورد آینده نظم بین الملل
دکتر علیرضا خسروی، استادیار روابط بین الملل دانشگاه تهران


(پنل سوم جایگاه ایران): ۱۸:۰۰-۱۶:۰۰ رئیس پنل: دکتر اسدالله اطهری
روایت‌سازی و روایت‌گری در سیاست خارجی
دکتر سید عباس عراقچی، دانشیار دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه
منابع و مراکز جدید قدرت؛ روندهای آینده نظام جهانی
دکتر ارسلان قربانی شیخ نشین، استاد روابط بین الملل دانشگاه خوارزمی
مهدی احمدی، دانشجوی دکتری روابط بین الملل دانشگاه خوارزمی
سیاست شرقی و منافع ملی ایران در نظام بین المللی آینده
دکتر جهانگیر کرمی، دانشیار مطالعات روسیه، دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران
جمهوری اسلامی ایران و نظام جهانی قدرت
دکتر محمدرضا دهشیری، استاد علوم سیاسی دانشکده روابط بین الملل
ایران و تنوع معنایی اتحاد و انزوای راهبردی در روابط بینالملل
دکتر ساسان کریمی، پژوهشگر پسادکتری و مدرس، دانشکده مطالعات جهان، دانشگاه تهران
سناریوهای جنگی اسرائیل در برابر ایران )با تاکید بر نقش ایالات متحده و روسیه
دکتر احسان اعجازی، دکتری روابط بین الملل، دانشگاه گیلان
دکتر
مهدی لکزی - دکتری روابط بین الملل، دانشگاه آزاد اسلامی
(Panel ۱ Iran & the Global Power System ): ۱۰:۰۰-۱۲:۰۰  Chair: Dr. Mahdi Ahouei
An Iranian land bridge to China

Dr. Tim Anderson
Centre for Counter Hegemonic Studies, Sydney, Australia
Cyberspace as a New Realm for Confrontation: How Hashtag Activism and Cyber Narratives Shape Global Perception of Social Movements in Iran?
Dr. Zeinab Ghasemi Tari, Assistant Professor, Faculty of World Studies, University of Tehra
Global Power Transition: Middle Eastern Reactions and Implications for Iran
Dr. Mohammad Soltaninejad, Assistant Professor, Faculty of World Studies, University of Tehran
Iranian Foreign Policy in the Caspian Sea; Perspective for Energy Cooperation with the EU under the Raisi Presidency
Dr. Hamed Kazemzadeh, University of Ottawa, Canad
Iran between US and China in Present Era
Dr. Vinod Kumar, Researcher at Center For West Asian Studies, School of International Studies, Jawaharlal Nehru University, New Delhi, India
Hashtag Feminism & its Counter-activism in Iran: A Thematic Analysis of Iranian Tweets Post Mahsa Amini
Dr. Zohreh Nosrat Kharazmi, Assistant Professor, Faculty of World Studies, University of Tehran
Prospects for Iran in the SCO
Dr. Guzal Olimovna, Head of the Department “Political Foundations of Public Administration” of the Academy of Public Administration, Republic of Uzbekistan, PhD in Political Sciences Sadieva

(Panel ۲ Countries & Regions): ۱۳:۳۰-۱۵:۳۰ Chair: Dr. Reza Bagheri
Israel and Myanmar: Partners in Arms, Ethnic Cleansing, and War

Dr. Emily Jane O’Dell, PhD, Professor, Parami University / Bard College
Humanities and Social Sciences, Republic of the Union of Myanmar

Geopolitics of Central Asia: Evidence from Energy Trade Aspec
Dr. Inna Kirikina
PhD in Philosophy, Expert of Gas Markets in Skolkovo Energy Centre, Deputy Direction of International
Alliances, Russian Federation
Dr. Jinsok Sung
PhD in Economics, Center for International Area Studies, Hankuk University of Foreign Studies, South Korea
Dr. Ehsan Rasoulinezhad, Assistant Professor, Faculty of World Studies, University of Tehran

World Recognition before World Domination : Rising Powers’ Challenges for Establishing a New World Order: Case Study of China
Dr. Mohammad Reza Saeidabadi, Associate Professor, Faculty of World Studies, University of Tehran
Sam Mohammmadpour PhD Student, Faculty of Social Sciences, University of Ottawa

US Global Environmental Policy
Dr. Cyrus Faizei, Assistant Professor of Regional Studies, University of Tehran
Resurgence of Leftist Leaders in Latin America: New Pink Tide?
Dr. Elaheh Nourigholamizadeh, Assistant Professor, Faculty of World Studies, University of Tehran
Middle Powers Approach towards the Sino-American Rivalry in Asia and the Pacific. Case Study of the Philippines
Dr. Michał Dahl, University of Humanities and Economics in Lodz, Poland

Melal  Hall (Panel ۳ Theoretical Perspectives): ۱۶:۰۰-۱۸:۰۰ Chair: Dr. Shaho Sabar
BRI, GDI and SDG ۱۶: Still a Long Way to Go

Maziyar Shokrani, Global Engagement Program, School of International Studies, Zhejiang University
Nirmala Many, Business Law Department, Faculty of Humanities, Bina Nusantara University, Jakarta Indonesia

World(s) in Transition from a Constructivist Point of View
Dr. Homeira Moshirzadeh, Professor of  International Relations, University of Tehra
The Outlook of Global Power from an Energy Policy Perspective
Dr. Rahmat Hajimineh
Assistant Professor in International Relations, Islamic Azad University, Tehran
Gelareh Rastegarnia, PhD Candidate of International Relations, Islamic Azad University, Karaj

Tech-hubs as Sources of Power and Influence for a New World Order in the ۲۱st Centur
Dr. Farnaz Noori, PhD in American Studies, University of Tehra
The Possibility of the Emergence of Global Power Centers: Requirements and Obstacles
Dr. Ebrahim Meraji, PhD in International Relations, Islamic Azad University, Tehran
The Impacts of Armed Non-State Actors (ANSAs) on Global Power System, a Case Study of Taliban
Reza Javadi, PhD Candidate in British Studies, Faculty of World Studies, The University of Tehran


 

 
در مراسم اختتامیه دبیر اجرایی همایش، دکتر حاجی مینه، ضمن اشاره به همایش‌های قبلی گفت: عناوین همایش‌ها بحث‌های روز جهان هستند. با همت و تلاش هیات علمی و هیات مدیره دانشگاه مطالعات جهان، این همایش‌ها برگزار شد. او درباره تعداد چکیده‌های دریافتی و شرکت‌کنندگان در همایش گفت: از محققین ۲۰۰ چکیده دریافت شد. در میان این ۲۰۰ چکیده ۲۲ چکیده فارسی و ۱۹ چکیده انگلیسی برای ارائه انتخاب و اکثر آنها ارائه شدند. از کشورهای ازبکستان، استرالیا، کانادا، لهستان، روسیه، پاکستان، هند، کره جنوبی و میانمار مقاله داشتیم و مولفه‌های کلیدی نظیر ایران در چکیده‌ها تکرار شده‌اند. موضوع مورد تاکید محققان در مقالات به بیان وی انرژی، قدرت غیرسخت، قدرت معنایی، مبحث چین و آمریکا و تکنولوژی‌های بودند. چون این مباحث در آینده قدرت جهانی را مشخص می‌کنند.

وی مشارکت‌کنندگان در این همایش را به این صورت برشمرد و گفت: ۹ انجمن و موسسه علمی نظیر دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران، انجمن‌های علمی روابط بین‌الملل، انجمن علمی مطالعات غرب آسیا، انجمن مطالعات منطقه‌ای، انجمن صلح، و انجمن ژئوپلیتیک و دانشگاه آزاد اسلامی در این همایش مشارکت داشتند.
او در مورد نحوه برگزاری همایش گفت: ۶ مدیر در نشست همکاری داشتند. ۶ پنل هم به فارسی و هم به انگلیسی برگزار شد. او ضمن قدردانی از همکاری کمیته اجرایی، خانم دکتر نوری و خانم دکتر رستگارنیا اظهار خرسندی کرد که همایش با استقبال بین المللی خوبی برگزار شد. تیم داوری و جواز ISC هم گرفته شد و گواهی الکترونیک هم برای مقالات پذیرفته شده صادر شد. اساتید مطرح در حوزه بین الملل حضور داشتند و مباحث جالبی به دو زبان داشتیم. او خاطر نشان کرد حضور پررنگ شرکت‌کنندگان نشان داد که مباحث علمی نیاز به همایش‌های بیشتر معطوف به کاربرد دارد. به پیشنهاد وی بهتر است این همایش‌ها خروجی به شکل سیاست‌گذاری داشته باشد.
دکتر محمدجواد ظریف سخنران اصلی مراسم اختتامیه همایش بود که درباره مولفه های قدرت و شرایط انتقالی قدرت در جهان سخن گفت. فیلم مراسم اختتامیه در پیود زیر قابل مشاهده است:

همایش «چشم انداز نظام قدرت جهانی» چهارمین همایش بین المللی سالیانه انجمن ایرانی مطالعات جهان بود که به طور معمول در اسفند هر سال برگزار می شود.
 

کلیدواژه ها: همایش چشم انداز نظام قدرت جهانی | دانشکده مطالعات جهان | انجمن ایرانی مطالعات جهان |


دفعات مشاهده: 162 بار   |   دفعات چاپ: 36 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایرانی مطالعات جهان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved | Iranian World Studies Association

Designed & Developed by : Yektaweb