بخش‌های اصلی

    

دریافت اطلاعات پایگاه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 3019 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 27 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 5092497 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 913 بازدید

نماد اعتماد الکترونیک

نشست گفتمان اسلام در اروپا برگزار شد

  نشست «گفتمان اسلام در اروپا» با حضور اساتید دانشگاه وین و با مشارکت انجمن ایرانی مطالعات جهان، گروه و انجمن علمی مطالعات کشورهای آلمانی زبان و نیز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی روز سه شنبه اول اسفند ۱۳۹۱ در دانشکده مطالعات جهان برگزار شد.

AWT IMAGE

  پیش از برگزاری نشست اساتید اتریشی، آقایان دکتر اشتفان هامر و دکتر ولفگانگ میلر فانک در دیدار با دکتر محمد مرندی،ریاست دانشکده مطالعات جهان، و مشاور امور بین الملل دانشکده، دکتر مهدی آهویی، بر اهمیت و نقش کرسی های علمی در باب اسلام شناسی و کشورشناسی تاکید کردند. در این گفتگو به نقش اتریش به عنوان پایگاهی مناسب برای اسلام شناسی و ایران شناسی در اروپا در کنار آلمان به عنوان یکی از میزبانان مهم مراکز فرهنگی در اتریش اشاره شد.

AWT IMAGE

  در نشست اصلی که در تالار ایران دانشکده مطالعات جهان برگزار شد، دکتر یونس نوربخش، مدیر گروه مطالعات کشورهای آلمانی زبان، این رشته و زمینه های مطالعاتی آن را معرفی کرد و بر اهمیت و شناخت دو جانبه و هرمنوتیک مطالعات تأکید نمود. گفتمان اسلام، فرصت ها و مشکلات پیش روی آن، مقدمه ای در سخنرانی ایشان بود که دکتر سعید فیروزآبادی به این بحث ادامه داد. بر این اساس شناخت مطالعات کاربردی راجع به مسلمانان و مخصوصاً مهاجرین مسلمان در اروپا از مهمترین مسائل اروپا محسوب می شود. اتحادیه اروپا با در برگیری ده میلیون مسلمان از جمعیت چهارصد و هشتاد میلیونی خود با فرصت ها و مشکلاتی رو به رو شده که بحث در مورد گفتمان اسلام را به درجه بالایی از اهمیت می کشاند.

AWT IMAGE

  دکتر اشتفان هامر با اشاره به جنبه های حقوقی این موضوع اشاره کرد: حقوق مهاجرین و مسلمانان در چارچوب سیاست های فرهنگی و مهاجرتی این کشور قرار دارد و کمتر جایی با مشکلی اساسی در این موضوع برخورد شده است. به بیانی دیگر اتریش جزو کشورهایی به شمار می رود که از همگرایی بالایی نسبت به مهاجران و برخوردار است. از جمله آنها مهاجران ایرانی هستند که با برخورداری از سطح تحصیلات بالا و مشاغلی درجه اول از این حیث وضعیت مناسبی دارند.

AWT IMAGE

  در ادامه، دکتر میلر فانک دیگر استاد اتریشی از دانشگاه وین با اشاره به چهارچوب های همگرایی و قاعده های اصولی این حیطه، اذعان نمود: در هر ایالت چهارچوبی خاص بر اساس تنوع و فشردگی مهاجران اجرا می شود. مسلمانان در کنار ملیت ها و فرهنگ های دیگر فرصت حضور در جامعه اتریش را دارند، وجود رشته های مربوط به اسلام شناسی و مراکز فرهنگی و اسلامی (که ایران خود از بیشترین موسسات در این کشور برخوردار است) از نمونه های بارز این فرصت ها به شمار می آیند.

  در ادامه سخنرانی سوالات و نقدهایی از سوی دانشجویان و اساتید گروه مطالعات کشورهای آلمانی زبان پرسیده و مطرح شد که نگاه مغرضانه رسانه ها و مطبوعات تا حدی مانع از ایجاد گفتمانی مناسب و بی طرفانه می باشد. در پاسخ به این بحث، اساتید اتریشی تنوع قومیت های مسلمان و اتفاقات متنوع در گوشه گوشه دنیا به اسم مسلمانان را تا حدی عامل این موضوع دانستند.

AWT IMAGE

  در پایان این نشست، این اساتید با ابراز خرسندی از این نشست، انگیزه علمی و نقد دانشجویان و اساتید گروه مطالعات آلمان را تمجید و عنوان کردند که مایل به برگزاری چنین نشست هایی در آینده نیز هستند.

آلبوم عکس های این نشستدفعات مشاهده: 6717 بار   |   دفعات چاپ: 1099 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 59 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایرانی مطالعات جهان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved | Iranian World Studies Association

Designed & Developed by : Yektaweb